Kolme henkilöä juttelemassa talon kuistilla. Kuva: Sanna Lehto, Suomen kansallismuseo

Suomen kansallismuseo palkkaa ensi kesäksi noin 90 kausityöntekijää

Suomen kansallismuseo rekrytoi ensi kesäksi kausityöntekijöitä eri puolille Suomea. Kesätöitä on tarjolla Olavinlinnassa, Seurasaaren ulkomuseossa, Tamminiemessä, Louhisaaren kartanolinnassa, Hvitträskissä, Suomen merimuseossa, Hämeen linnassa, Vankilassa ja Langinkosken keisarillisella kalastusmajalla. Työpaikat ovat haettavissa 15.12.2025–29.1.2026.

Suomen kansallismuseo on yksi maan suurimmista museoalan työnantajista ja työllistää vuosittain kymmeniä muun muassa historiaa, taidehistoriaa ja kulttuuriperintöalaa opiskelevia.

Museokohteisiin eri puolille Suomea palkataan mm. palveluoppaita, kohdeassistentteja, museokaupan hoitajia ja lipunmyyjiä. Louhisaaren kartanolinnaan Askaisiin haetaan palveluoppaiden lisäksi myös puutarhatyöntekijöitä, joiden työtehtävissä korostuu perinnekasveja vaaliva museotyö.

Olavinlinna rekrytoi ensi kesäksi 22 henkilöä, Hämeen linna 11, Vankila viisi ja Louhisaaren kartanolinna 11 henkilöä. Pääkaupunkiseudun kohteisiin, Helsinkiin Seurasaaren ulkomuseoon ja Tamminiemeen sekä Kirkkonummen Hvitträskiin, palkataan yhteensä 37 kesätyöntekijää. Kotkan seudulle Suomen merimuseon museolaivoille ja Langinkosken keisarilliselle kalastusmajalle rekrytoidaan yhdeksän kesätyöntekijää.

Kaikissa tehtävissä edellytetään vähintään 18 vuoden ikää.

Lisätiedot ja hakuohjeet Valtiolle.fi-palvelussa:

Kansallismuseoon Helsinkiin ei haeta kesätyöntekijöitä.