Markku Haverinen, Vantaa /
CC BY 4.0
liesi
1994
ГЛАВНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Описание
Esine muistuttaa suurta leveävartista suppiloa, jossa on myös jalustarengas ja kaksi kahvaa. Varsiosan sivussa on suorakaiteen muotoinen aukko ja sen pohjana on reiällinen kiekko. Lieden pinta on viininpunainen suppilo-osan oranssia alapuolta ja varren sisäpintaa lukuunottamatta.
Ключевые слова
liedet, tulisijat, Länsi-Afrikka, uusiokäyttö, kierrätys
Габаритные размеры
korkeus: 29,0 cm, leveys, suurin: 48,5 cm, halkaisija: 44,0 cm
Материал
metalli/romumetalli
Техника
käsityö, metallityö/leikkaus, metallityö/prässäys
ВРЕМЯ И МЕСТО
Время использования
1994
Место производства
Bamako
Расположение открытия
Место использования
ИСТОРИЯ
Käyttö
Tällaisessa Nafacaman-liedessä polttoaineena käytetään puuta tai hiiltä, ja säästö normaalilieteen verrattuna on 40 - 50 %.
Valmistuksen konteksti
Uusioesine: Länsimaisperäisistä teollisesti tuotetuista kulutustavarapakkauksista, rikki menneistä tai poisheitetyistä esineistä on Länsi-Afrikan maissa saatu raaka-ainetta hyötykäyttöesineille. Aikaisemmin kulutettu esine voi muuntua sulatuksen, osiin hajottamisen, maalauksen tai muun käsittelyn kautta niin täysin, että sen alkuperäinen käyttöyhteys ei enää käy ilmi.
КОЛЛЕКЦИЯ
Aikaisemman omistajan numero
A259:1
Objektinumero
VK6345:598
Информация о сборе
Yleisetnografiset kokoelmat