H68002 1a

Porträtt av en ung man

Månadens föremål - Oktober 2025

En ung brunögd man tittar rakt på besökaren med ett litet leende på läpparna. Han är modell för en miniatyrmålare, troligen i Stockholm. Kragen på uniformen är dekorerad med silverbroderingar och det korta bruna håret är täckt med grått puder. Året är 1802 och perukerna är ur mode, men håret pudras fortfarande. När porträttet är färdigt klipps en lock av det bruna håret av och sätts i samma guldram som den färdiga miniatyren. Vid hårlocken sätts också en liten blå emaljerad förgätmigej. Den unga mannen har nått en ålder då det är dags att fundera på äktenskap. Denna miniatyr blir en gåva till bruden.

Carl Fredrik Rotkirch

Den unge mannen är Carl Fredrik Rotkirch, som fyller 250 år den 20 oktober 2025. Han var 27 år gammal när porträttet gjordes 1802. Rotkirch föddes på Stensböle gård i Borgå och studerade vid Uppsala universitet. Från och med 1793 tjänstgjorde han på kungens kansli och reste bland annat till Pommern 1797 för att möta Gustav IV Adolfs brud, prinsessan Fredrika Dorothea av Baden, och följa henne till Stockholm. År 1802, samma år som miniatyren målades, följde Rotkirch med Gustav IV Adolf och hans hustru på deras resa till Finland.

Bilder: Museiverket, Marco Melander.
- Carl Fredrik Rotkirch (1775–1832), miniatyr av J.A. Gillberg 1802.
- Baksidan av miniatyren.
- Augusta Fredrika Elisabet Aminoff (1785–1846), miniatyr av Erik Wilhelm le Moine 1817.

Porträttminiatyrer målades ofta som gåvor till den käraste, fästmannen eller maken. Rotkirchs miniatyr kan också höra till en sådan situation. Rotkirch sade upp sig från sin tjänst vid hovet 1803, återvände till Finland och började bruka Storby gård som han ägde i Pyttis. Rotkirch planerade troligen redan äktenskap 1802 när miniatyren målades, eftersom han gifte sig med Augusta Fredrika Elisabet Aminoff den 8 september 1803 på Kahiluoto gård i Taivassalo. Bruden firade sin 18-årsdag på sin bröllopsdag, medan Rotkirch själv fyllde 28 år samma höst. Kahiluoto gård flyttades senare till Fölisön i Helsingfors, där den fortfarande är öppen för allmänheten som en del av utomhusmuseet.

År 1809 deltog Carl Fredrik Rotkirch i Borgå lantdag efter att Finland hamnat under ryskt styre som följd av Finska kriget. Rotkirch satt i regeringsrådet och var chef för ecklesiastikexpeditionen 1809–1812. Rotkirch sade upp sig från sin tjänst 1812 och flyttade till Stensböle gård i Borgå kommun för att bruka sin ärvda gård. År 1817 utsågs Rotkirch till president för Vasa hovrätt. Han utnämndes till baron 1830. Carl Fredrik Rotkirch avled i Vasa i maj 1832 i lunginflammation vid 56 års ålder.

Samtidigt med Carl Rotkirchs miniatyr förvärvade Finlands nationalmuseum också en miniatyr av hans hustru Augusta, målad av miniatyrmålaren Erik Wilhelm le Moine. Den målades dock först 1817, efter att paret hade varit gifta i 14 år och fått sex barn. Sammanlagt fick paret tio barn. Ett av barnen var Mathilda Rotkirch, en av Finlands första kvinnliga konstnärer.

Porträttminiatyr

I början av 1800-talet var det populärt att låta måla porträttminiatyrer i provinserna. Miniatyrerna inramades ofta likt medaljonger. Porträttminiatyrer i liten storlek kunde lätt tas med – på samma sätt som fotografier av nära och kära senare togs med.

Miniatyren av Carl Fredrik Rotkirch är 6,5 cm i diameter. Den har en smal guldram och ett glas på både målningen och hårlocken på baksidan. Målningen är gjord med vattenlösliga färger (akvarell och gouache) på tunn elfenbenskartong.

Miniatyren är signerad med Gillberg pinxit 1802. Jacob Axel Gillberg (1769–1845) var ledamot av Sveriges kungliga konstakademien och från år 1840 dess direktör. Gillberg var en av de få svenska miniatyrmålare som kunde försörja sig på att måla miniatyrer.

Satu Frondelius