Yhteystiedot

Suomen kansallismuseo

Käyntiosoite: Mannerheimintie 34, Helsinki
Postiosoite: PL 913, 00101 Helsinki
Puhelinvaihde, puh. 0295 33 6000 (ma–pe klo 8–16.15)

Suomen kansallismuseoon kuuluu kahdeksan museota ja kaksi linnaa: Kansallismuseo, Suomen merimuseo, Seurasaaren ulkomuseo, Langinkoski, Tamminiemi, Hvitträsk, Louhisaari, Olavinlinna, Hämeen linna ja Vankila.


Suomen kansallismuseon museot ja linnat


Kansallismuseo

Mannerheimintie 34, Helsinki
Postiosoite: PL 913, 00101 Helsinki
Puhelinvaihde, puh. 0295 33 6000 (ma–pe klo 8–16.15)
Lippukassa, puh. 0295 33 6901
Opastusvaraukset, puh. 0295 33 6902
Museokauppa, puh. 0295 33 6903
kansallismuseo@kansallismuseo.fi
   
Hvitträsk
Hvitträskintie 166, 02440 Luoma
puh. 0295 33 6951
hvittrask@kansallismuseo.fi

Seurasaaren ulkomuseo
00250 Helsinki
puh. 0295 33 6911
seurasaari@kansallismuseo.fi

Tamminiemi
Seurasaarentie 15, 00250 Helsinki
puh. 0295 33 6921
tamminiemi@kansallismuseo.fi

Suomen merimuseo
Merikeskus Vellamo
Tornatorintie 99 A, 48100 Kotka
puh. 040 350 0497 (Merikeskus Vellamo)
merimuseo@kansallismuseo.fi

Tietokeskus Vellamo
Tornatorintie 99, 48100 Kotka
puh. 05 234 4405

Langinkoski
Keisarinmajantie 118, 48230 Kotka
puh. 0295 33 6991
langinkoski@kansallismuseo.fi

Louhisaari
Louhisaarentie 244, 21240 Askainen
puh. 0295 33 6971
louhisaari@kansallismuseo.fi

Hämeen linna
Kustaa III:n katu 6, 13100 Hämeenlinna
puh. 0295 33 6932
hameenlinna@kansallismuseo.fi

Olavinlinna
57130 Savonlinna
puh. 0295 33 6942
olavinlinna@kansallismuseo.fi

Vankila
Kustaa III:n katu 8
13100 Hämeenlinna
puh. 0295 33 6202
vankila@kansallismuseo.fi

Laskutusosoite

Kansallismuseolle / Museovirastolle osoitetut laskut tulee lähettää verkkolaskuna. Jos käytössänne ei ole verkkolaskutusmahdollisuutta, voitte  hyödyntää valtion tarjoamaa maksutonta verkkolaskutuspalvelua.

  • Museoviraston verkkolaskuosoite / OVT-tunnus: 003702925592
  • OpusCapita Solutions Oy:n välittäjätunnus: E204503
  • Museoviraston Y-tunnus: 0292559-2
  • ALV-tunnus: FI02925592